Informacje

Jaja wolnowybiegowe – jak wybrnąć z trudnej sytuacji

Irlandczycy chcą wprowadzić dodatkowe oznaczenia jaj. Pomysł ten ma uchronić producentĂłw przed stratami, ktĂłre wywoła spadek cen jaj związany z brakiem możliwości znakowania jaj hasłem „jaja wolnowybiegowe”.

Okres, po ktĂłrym nie będzie można w Irlandii stosować opisu „jaja z wolnego wybiegu” upłynie 17 marca. W pomoc producentom zaangażował się rząd. Andrew Doyle minister odpowiedzialny m.in. za rolnictwo zasugerował stosowanie specjalnych obwolut na jaja. Obwoluty te miałyby tłumaczyć kontekst sytuacji i zachęcać konsumentĂłw do płacenia wyższych cen. Korzyścią dla konsumentĂłw miałaby być niezakłĂłcona dostępność do jaj wolnowybiegowych po ustąpieniu grypy ptakĂłw. Minister Doyle zastrzega jednak, że prace nad alternatywnym znakowaniem cały czas trwają i efekt końcowy może być inny.

Kolejnym irlandzkim pomysłem na uchronienie producentĂłw przed obniżkami cen jest zdobycie wsparcia sieci handlowych. Markety miałyby w specjalny sposĂłb promować i eksponować jaja od kur, ktĂłre w normalnych warunkach korzystałyby z wolnego wybiegu.

W Polsce okres 12 tygodni powinien być liczony od dnia wejścia w życie rozporządzenia ministra rolnictwa, ktĂłre jest interpretowane przez GłĂłwny Inspektorat Weterynarii jako zakazujące wypuszczania ptakĂłw na zewnątrz. Data dzienna wynikająca z takich obliczeń przypada 21 marca. Wielu prawnikĂłw kwestionuje jednak interpretację GIW i uważa, że Polskie przepisy nie nakazują wprost zamykania ptakĂłw. W tym kontekście wskazuje się precedens interpretacyjny jaki GIW zastosował wobec gęsi.

Przypomnijmy, że od kilku tygodni w Europie trwają spory o jaja wolnowybiegowe. Grypa ptakĂłw spowodowała, że w większości unijnych krajĂłw producenci muszą trzymać swoje stada w zamknięciu. Jednak mimo tego, że kury nie wychodzą na zewnątrz jaja są oznaczane przez farmerĂłw jako produkty pochodzące z wolnego wybiegu. Jest to zgodne z przepisami UE, ktĂłre zezwalają opisywać jaja w ten sposĂłb, aż  do czasu, kiedy kury spędzą w zamknięciu łącznie trzy miesiące. W większości państw dwunastotygodniowy okres upłynie niebawem. Producenci, za pośrednictwem europosłĂłw prĂłbowali wymusić na Komisji Europejskiej wydłużenie okresu, w ktĂłrym będą mogli oznaczać jaja od kur trzymanych w zamknięciu jako wolnowybiegowe. Urzędnicy nie zgodzili się na zmianę prawa tłumacząc to koniecznością ochrony interesĂłw konsumentĂłw, ktĂłrzy nie mogą być oszukiwani co do natury towaru, ktĂłry kupują. Po nieudanych dyskusjach w Brukseli, Anglicy i Szkoci podjęli decyzję o zgodzie na wypuszczanie kur od początku marca, mimo utrzymującego się zagrożenia grypą ptakĂłw. Władze weterynaryjne uległy tym samym lobbingowi producentĂłw, ktĂłrzy na zmianie oznaczania jaj mogliby stracić sporo pieniędzy ponieważ jaja wolnowybiegowe są istotnie droższe.