Informacje

Dyskusja nad GMO. W Sejmie odbędzie się wysłuchanie publiczne rządowego projektu ustawy o GMO.

W Sejmie prowadzone są prace legislacyjne nad nową ustawą Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (druk sejmowy nr 2547 z dnia 25 listopada 2009 r.).

Kalendarz legislacyjny
Pierwsze czytanie projektu ustawy –odbyło się16 grudnia 2009 r., podczas 56 posiedzenia Sejmu RP. Projekt został  skierowany do Komisji Sejmowych: Ochrony Środowiska, ZasobĂłw Naturalnych i Leśnictwa, Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu rozpatrzenia.
Komisje Sejmowe podczas wspĂłlnego posiedzenia  w dniu 8 stycznia 2010 r.  podjęły uchwałę - przyjęły wniosek zgłoszony przez posłĂłw PiS  o przeprowadzenie wysłuchania publicznego dotyczącego rządowego projektu ustawy Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych.


Wniosek ten został uzasadniony następująco przez  Posła Krzysztofa Jurgiela:
„Jesteśmy w Unii Europejskiej już 5 lat. WspĂłlna Polityka Rolna została w jakiś sposĂłb ukształtowana, ale – jak wiemy – przystępujemy do negocjacji dotyczących jej przyszłości. Jeden element nie został w tym wszystkim rozstrzygnięty. Chodzi o sprawę organizmĂłw genetycznie zmodyfikowanych w Unii Europejskiej, a także w Polsce.
Rząd przygotował projekt ustawy – Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych.
Naszym zdaniem, w tym momencie, przed podjęciem tak ważnej decyzji dotyczącej
tej ustawy, należy wysłuchać zainteresowanych środowisk, mieszkańcĂłw naszego
kraju na temat stosowania organizmĂłw genetycznie modyfikowanych. Jest to, moim
zdaniem, na tyle ważne, że posłowie i parlament przed podjęciem decyzji powinni wysłuchać
opinii rĂłżnych środowisk.
W uzasadnieniu do ustawy mamy wprawdzie napisane, z kim ustawa została skonsultowana,
tym niemniej nie ma tu wyczerpującej informacji na temat rĂłżnych stanowisk.
Tej informacji nie posiada też opinia publiczna.
Korzystając z możliwości regulaminowych, składamy wniosek o przeprowadzenie
debaty publicznej przed szczegĂłłową dyskusją w komisjach sejmowych, aby poszczegĂłlne
środowiska mogły przedstawić swoje stanowiska. Decyzja w tej sprawie jest bardzo
ważna.”


Wysłuchanie publiczne rządowego projektu ww. ustawy odbędzie się w dniu 9 lutego 2010 r. o godzinie 10.30 w gmachu Sejmu RP, sala Kolumnowa.
Osoby, ktĂłre chcą wziąć udział w dyskusji w ramach wysłuchania publicznego zobowiązane są wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go faksem do dnia 30 stycznia 2010 r. do Kancelarii Sejmu – Gabinet Marszałka Sejmu, faks: (0-22) 694 19 03.


Artykuły w mediach

Wywiad z wiceministrem środowiska – Januszem Zaleskim – „Będą strefy wolne od genetycznych upraw” (Rzeczpospolita, 11 stycznia 2010 r., dodatek  Prawo co dnia).
Janusz Zaleski, odpowiadając na pytania red. Zofii JĂłźwiak przedstawił stanowisko rządu dotyczące statusu GMO w rolnictwie, z uwzględnieniem prawodawstwa Unii Europejskiej, czyli braku zgody UE na uznanie Polski za kraj wolny od GMO:
- „Uchwały sejmikĂłw nie miały podstawy prawnej.  Do tego trzeba by notyfikować je w Brukseli, co byłoby długotrwałe i trudne, jeżeli nie niemożliwe. Dlatego poszliśmy w kierunku dania takich uprawnień grupom rolnikĂłw. Tego nie trzeba będzie notyfikować”

- „Otwarcie rynku na produkty GMO wymusza nie tylko UE, ale i Światowa Organizacja Handlu (WTO). Na rynku mamy przede wszystkim genetycznie modyfikowana soję i kukurydzę, ktĂłre stanowią pasze dla zwierząt, a także kukurydzę MON 810 – roślinę odporną na omacnicę prosowiankę. Stąd w łańcuchu żywnościowym pojawia się GMO. Chcę uspokoić: żadne owoce ani warzywa nie są  genetycznie modyfikowane. Najczęściej występującym produktem spożywczym wytworzonym z GMO lub wraz z nim trafiającym do innych wyrobĂłw jest olej i na wielu etykietach znajduje się informacja, że powstał z roślin zmodyfikowanych genetycznie. Z kolei ani w Polsce, ani w Unii nie ma przepisu nakazującego informowanie o tym, że zwierzęta są karmione modyfikowaną paszą i nasze zakłady mięsne także nie podają takiej informacji. Tu nic się nie zmieni.”


Artykuł „Zatrzymane uprawy modyfikowanej kukurydzy - Rolnicy ze zniecierpliwieniem czekają na nową ustawę o GMO”(Rzeczpospolita, 20 stycznia 2010 r. – dodatek Rynki&firmy).
Autorka artykułu wyjaśnia jaka jest aktualna sytuacja prawna  w Polsce dotycząca upraw GMO i obrotu materiałem siewnym:

„Kukurydza MON 810 wprowadzona na rynek przez Monsanto robiła furorę w 2008 r., kiedy jej uprawy w Polsce zwiększyły się dziesięciokrotnie. Producenci rolni masowo kupowali nasiona tego odpornego na szkodniki zboża za granicą, obchodząc zakaz sprzedaży genetycznie modyfikowanego materiału siewnego, jaki obowiązuje w Polsce. Teraz jednak boją się tak postępować. Nowa ustawa o GMO nad,  ktĂłrą prace w przyszłym miesiącu rozpocznie Sejm, ureguluje także wysiewanie nasion GMO na pola. Rolnicy będą musieli zdobyć szereg pozwoleń, jeśli będą chcieli uprawiać zboże GMO.”  

Badania naukowe prowadzone w Polsce

Artykuł pt. „Krajowe badania nad bezpieczeństwem stosowania pasz genetycznie zmodyfikowanych w żywieniu drobiu”(Polskie Drobiarstwo, nr 1/2010) informuje o aktualnych badaniach prowadzonych wspĂłlnie przez Instytut Zootechniki – PIB i Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Badania są finansowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uzyskane wyniki tych badań mają zostać uwzględnione w dalszych pracach nad prawnymi aspektami stosowania materiałĂłw GM w żywieniu zwierząt gospodarskich. Celem badań  jest, w szczegĂłlności
„ocena możliwości odkładania się transgenicznego DNA i białka będącego produktem jego ekspresji w tkankach zwierząt oraz określenie stopnia rozkładu transgenu w poszczegĂłlnych odcinkach przewodu pokarmowego. W ostatnim przypadku chodzi o wykluczenie możliwości wydalania transgenicznego DNA do środowiska.”

Krajowe badania mają potwierdzić wyniki wielu zagranicznych niekwestionowanych badań naukowych, ktĂłre dowiodły, że modyfikowane białka ulegają pełnej degradacji w procesie trawienia w przewodzie pokarmowym, czyli żywienie paszami GMO nie wpływa na jakość produktĂłw pochodzenia zwierzęcego.

Prof. Jerzy Koreleski i doc. dr hab. Sylwester Świątkiewicz – wspĂłłautorzy artykułu „Krajowe badania nad bezpieczeństwem stosowania pasz genetycznie zmodyfikowanych w żywieniu drobiu”, przytaczają te wyniki badań w artykule „Rośliny genetycznie modyfikowane w żywieniu drobiu” (Medycyna Weterynaryjna, 2008, 64(12), str. 1379-1383). Fragmenty tego artykułu cytujemy na naszej stronie internetowej w informacji :
„Mięso drobiowe i jaja to produkty wolne od GMO” (21 grudnia 2009 r.,  http://www.kipdip.org.pl/article/id/463 )