Informacje

"Dobrostan TAK - złomowanie niezamortyzowanych klatek NIE".

Zebranie producentĂłw jaj spożywczych w dniu 6 maja 2010 r. w Warszawie

Celem zebrania  było bezpośrednie przedstawienie zaproszonym gościom : Ministrowi Rolnictwa, GłĂłwnemu Lekarzowi Weterynarii oraz Prezesowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, trudności ekonomicznych i technicznych w terminowym wdrożeniu wymagań dyrektywy 1999/74/WE ustanawiającej minimalne normy ochrony kur nieśnych.
WspĂłłorganizator zebrania- Drobiarstwo Opolskie SpĂłłka z o.o. – największy krajowy producent kurek nieśnych ( 24 % udział w produkcji ogĂłłem) jest  rĂłwnie zaniepokojony brakiem odpowiedzi na pytania o szanse  na rozpatrzenie polskiego wniosku o przesunięcie terminu likwidacji konwencjonalnych klatek. Prezentacja pt. :„ Krajowy potencjał reprodukcji i wylęgĂłw kurek nieśnych do intensywnej produkcji jaj spożywczych”,  miała zwrĂłcić uwagę ministra rolnictwa na negatywne skutki gospodarcze  dla tej gałęzi polskiego sektora reprodukcji i wylęgĂłw drobiu, ktĂłry produkuje ponad 10 % całego unijnego pogłowia towarowych kurek nieśnych, zajmując szĂłstą pozycję wśrĂłd 27 krajĂłw UE. 
Producenci, ktĂłrzy przybyli na zebranie ze wszystkich regionĂłw Polski, spodziewali się  uzyskania informacji na temat szans i możliwości rozwiązania ich problemĂłw. Niestety urzędnicy, ktĂłrzy uczestniczyli w tym zebraniu, delegowani w zastępstwie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nie przedstawili producentom jaj spożywczych żadnych propozycji. Producenci nie uzyskali  także oczekiwanych informacji, potwierdzających, że ich argumenty ekonomiczne stanowić będą motywację dla rządu do dalszych działań w Komisji Europejskiej. A przecież argumenty te zostały uznane przez resort rolnictwa jako kluczowe uzasadnienie polskiego wniosku z lutego 2010 r. o przedłużenie użytkowania konwencjonalnych klatek.
Po powrocie z Warszawy okazało się, że w  przeddzień tego zebrania powstała, podpisana przez Podsekretarza Stanu w MRiRW -  Tadeusza Nalewajka, odpowiedź na skargę Zarządu Izby na metody egzekwowania wymagań dobrostanu przez Inspekcję Weterynaryjną. Zamiast spodziewanej pomocy w rozwiązaniu zgłoszonych problemĂłw dotyczących możliwości produkcji jaj w konwencjonalnych klatkach i wprowadzania ich do obrotu po 1 stycznia 2012 r., w odpowiedź ta zawiera wyłącznie arbitralne pouczenia dla producentĂłw o bezwzględnym obowiązku przestrzegania terminu dyrektywy oraz ostrzeżenia przed grożącymi im sankcjami z tytułu złamania przepisĂłw ustawy o ochronie zwierząt.    
 W tej sytuacji, władze, działającej w Zarządzie Izby, Specjalistycznej Sekcji ProducentĂłw, DystrybutorĂłw i PrzetwĂłrcĂłw Jaj Spożywczych, na czele z jej Przewodniczącym – Rafałem Ratajczakiem, wystosowały do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marka Sawickiego wniosek o pilne spotkanie z przedstawicielami sektora jaj spożywczych. 
Do wniosku załączone zostały materiały zaprezentowane podczas zebrania producentĂłw w dniu 6 maja 2010 r.  na temat pozycji polskiego sektora jaj spożywczych w Unii Europejskiej. Zagrożenie utratą tej pozycji powinno stanowić wystarczający powĂłd dla resortu rolnictwa do znalezienia rozwiązań wnioskowanych przez podmioty sektora jaj.