Informacje

Polemika Krajowej Izby z artykułem: "Szczęśliwe kury zdrowe jaja znoszą! Stempel prawdę powie", opublikowanym w Gazecie codziennej "FAKT" w dniu 8 września 2004 r.

Izba poczuła się zobowiązana do podjęcia merytorycznej polemiki z zawartymi w tym artykule, fałszywymi i szkodliwymi informacjami, wypaczającymi elementarną wiedzę na temat metod produkcji jaj, bezpiecznych pod względem zdrowotnym, behawioryzmu kuri europejskich przepisĂłw regulujących wymagania dobrostanu kur. Informacje te, naszym zdaniem, nie tylko wprowadzają w błąd czytelnikĂłw – konsumentĂłw, ale rĂłwnież narażają ich zdrowie.

Zażądaliśmy rĂłwnież sprostowania tych informacji, w formie opublikowania załączonego przez nas tekstu - listu otwartego: "Szczęśliwe jajo od szczęśliwej kury czyli "FAKT-yczna" dziennikarska kaczka".

Domagamy się od Redakcji "FAKT-u" sprostowania, kierując się nie tylko statutowym obowiązkiem naszej organizacji wobec producentĂłw i dystrybutorĂłw jaj, ale w szczegĂłlności interesem zdrowia i życia konsumentĂłw, wspĂłlnych klientĂłw: Gazety i producentĂłw jaj.

Pouczyliśmy Redakcję FAKT-u, że wypowiadanie się na temat jakości produktĂłw spożywczych oraz przewagi tzw. produktĂłw ekologicznych nad standardowymi, wymaga zrozumienia znaczenia podstawowych pojęć: "jakość zdrowotna żywności", "bezpieczeństwo żywności" oraz "produkcja ekologiczna".

Lansowane przez "FAKT" zakupy jaj o niewiadomym pochodzeniu i świeżości, oceniliśmy jako popieranie szarej strefy i społeczne przyzwolenie dla niezarejestrowanych producentĂłw jaj do popełniania przez nich wykroczeń przeciwko prawu żywnościowemu.

Konieczne jest poinformowanie konsumentĂłw, że cyfry na jaju, oznaczają nie tylko system utrzymania kur, ale przede wszystkim gwarantują, że:

· ferma jest zarejestrowana przez Powiatową Inspekcję Weterynaryjną i na tej podstawie został jej nadany weterynaryjny numer identyfikacyjny,

· produkcja jaj podlega stałemu monitoringowi zdrowotnemu,

· producent jaj lub wprowadzający je do obrotu, ma obowiązek zapewnić możliwość identyfikacji tych produktĂłw i ponosi odpowiedzialność cywilną z tytułu szkĂłd wyrządzonych przez żywność o niewłaściwej jakości zdrowotnej.

Ponieważ głĂłwnym celem artykułu jest zniechęcanie konsumentĂłw do kupowania jaj wyprodukowanych w systemach klatkowych, zarzuciliśmy autorce artykułu tendencyjne pominięcie informacji, że Unia Europejska wymaga od nas, oprĂłcz identyfikacji jaj, rĂłwnież przestrzegania przepisĂłw dobrostanu kur nieśnych, określonych w Dyrektywie 1999/74 z dnia 19 lipca 1999 r. odrębnie dla każdego systemu utrzymania kur.

Wyjaśniliśmy, że każdy z tych systemĂłw, rĂłwnież system klatkowy, jest rĂłwnie legalny i podlega nadzorowi pod względem zgodności z unijnymi przepisami dobrostanu.

Uprzedziliśmy rĂłwnież Redakcję, że w przypadku zignorowania naszego żądania o sprostowanie informacji zawartych w omawianym artykule, postaramy się, aby nasz list otwarty dotarł do szerszej grupy odbiorcĂłw niż czytelnicy "FAKT-u" wraz z odpowiednim komentarzem, ktĂłry z całą pewnością nie będzie pozytywną reklamą tej gazety.

Pocieszający w tej sprawie jest brak wiedzy wydawcy „FAKT-u” o krajowym rynku jaj i w związku z tym, uprzedziliśmy Redakcję, aby w Polsce nie liczyła na sukcesy kampanii skierowanej przeciwko utrzymywaniu kur w klatkach oraz kupowaniu jaj oznaczonych cyfrą – 3. Z badań marketingowych wynika bowiem, że większość polskich konsumentĂłw, a w szczegĂłlności należących do tej samej grupy, do ktĂłrej adresowany jest „FAKT”, przy zakupie jaj kieruje się głĂłwnie niską ceną jaj, a taką cenę mogą zapewnić tylko jaja pochodzące z produkcji w systemie klatkowym.