Informacje

Jesienne raporty rynkowe IERiGŻ - PIB - Rynek Drobiu nr 38 i Rynek Pasz nr 28.

Aktualna ocena krajowego rynku pasz

Wzrost cen surowcĂłw paszowych na światowych rynkach

Od początku bieżącego sezonu ma miejsce silny wzrost cen, mimo przewidywanego tylko nieznacznego spadku światowych zbiorĂłw zbĂłż i wysokiego poziomu zapasĂłw. Jest on spowodowany prognozowanym wzrostem światowego popytu o ok. 1,5%, znacznym spadkiem produkcji w krajach będących tradycyjnymi eksporterami, jak rĂłwnież napływem kapitału spekulacyjnego na rynki towarowe, w tym szczegĂłlnie na rynek kontraktĂłw terminowych na zboża.


Spadek zbiorĂłw zbĂłż

Według wstępnych szacunkĂłw zbiory zbĂłż w Polsce w 2010 r. wynoszą 27,2 mln ton i są o ponad 8% niższe od zbiorĂłw 2009 r. Jest to poziom o ponad 0,7 mln ton mniejszy od prognozowanego na sezon 2010/11 ich zużycia.


Wielkość produkcji pasz przemysłowych i popyt na pasze

Produkcja pasz przemysłowych w 2009 r. wyniosła 7,25 mln ton, wobec 7,07 mln ton w 2008 r. Zwiększyła się o prawie 13% produkcja pasz dla drobiu, a w podobnej skali zmalała dla trzody i bydła. Przewiduje się utrzymanie 5-7% tempa wzrostu produkcji drobiarskiej, ktĂłre będzie stymulować wzrost popytu na pasze. W całym 2010 r. produkcja pasz przemysłowych może wynieść ok. 7,64 mln ton i będzie o ponad 5% wyższa niż w 2009 r. RĂłwnie wysokie tempo wzrostu produkcji pasz powinno utrzymać się i w 2011 r., a jej wolumen zbliży się do 8 mln ton.

Wzrost cen pasz przemysłowych 

W sezonie 2010/11 należy liczyć się ze wzrostem cen pasz przemysłowych. Wyższe ceny zbĂłż paszowych i surowcĂłw wysokobiałkowych będą wpływać zwłaszcza na wzrost cen mieszanek średniobiałkowych, w mniejszym stopniu koncentratĂłw wysokobiałkowych.

Import surowcĂłw paszowych

Import głĂłwnych surowcĂłw paszowych będzie o ok. 10% niższy od ubiegłorocznego i wyniesie ok. 3,29 mln ton. Ponad 2,5 mln ton wyniesie przywĂłz surowcĂłw wysokobiałkowych, w tym 2,0 mln ton śruty sojowej. O ok. 35%, do 750 tys. ton zmniejszy się import zbożowych surowcĂłw paszowych.

Aktualna ocena krajowego rynku drobiu

OgĂłlna ocena sytuacji

W 2010 roku rynek drobiu rozwijał się pomyślnie, głĂłwnie wskutek silnego wzrostu eksportu, ktĂłry w skali całego roku osiągnie prawdopodobnie rekordowo wysoki poziom ok. 400 tys. ton. Spożycie krajowe rĂłwnież wykazuje tendencję wzrostową, po trzyletnim okresie stabilizacji. W pierwszym kwartale bieżącego roku konsumpcja mięsa drobiowego zwiększyła się o prawie5%. Przewiduje się, że w 2010 roku  dynamika wzrostu tej konsumpcji może wynieść ok. 4%.

Wielkość produkcji mięsa drobiu i poziom konsumpcji

W skali całego 2010 roku przewidywany jest wzrost produkcji mięsa drobiowego do ok. 1350 tys. ton, tj. o ponad 8%, a wywozu o ponad 17% do ok. 400 tys. ton. Na zużycie w kraju pozostanie o 4% więcej tego mięsa niż przed rokiem. W podobnej skali zwiększy się prawdopodobnie krajowa konsumpcja drobiu. Szacuje się, że w 2011 roku produkcja mięsa drobiowego będzie o 6-7% większa niż w roku 2010 i wyniesie ok. 1440 tys. ton. Sprzedaż zagraniczna wzrośnie prawdopodobnie o ok. 12% do 450 tys. ton, a konsumpcja wewnętrzna o niecałe 4%.

Koniunktura w I połowie 2010 roku

W pierwszym pĂłłroczu 2010 rok panowała dobra koniunktura na rynku drobiarskim. Produkcja żywca drobiowego była opłacalna. Ceny mieszanek pasz przemysłowych obniżyły się w relacji do analogicznego okresu 2009 roku o ok. 9%, a ceny piskląt wzrosły o ok. 6%. Mimo, że ceny skupu żywca drobiowego były niższe o ok. 8%, wskaźnik opłacalności chowu utrzymywał się na poziomie zbliżonym do notowanego przed rokiem.

Spadek opłacalności produkcji

W połowie 2010 roku zaczęły drożeć pasze. Tendencja ta utrzyma się najprawdopodobniej w całym drugim pĂłłroczu. Zyski osiągane przez producentĂłw drobiu ulegną więc obniżeniu. Drożejące pasze przełożą się wprawdzie na wyższe ceny żywca drobiowego, jednak prognozowane kształtowanie się relacji podaży i popytu na krajowym rynku nie pozwoli prawdopodobnie na pełne zrekompensowanie rosnących kosztĂłw wyższymi cenami skupu żywca. Wyższe koszty żywca i zmiany stawek podatku VAT mogą się też przyczynić do ograniczenia marży przetwĂłrczej i handlowej.

Prognoza na 2011 r.

Korzystnie na perspektywy dla rynku drobiarskiego wpływać będzie prognozowane ponowne załamanie się rynku wieprzowiny. W pierwszej połowie 2010 roku mięso drobiowe było tańsze niż przed rokiem, mimo wzrostu cen detalicznych w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku. Jednak siła nabywcza polskich konsumentĂłw w 2011 roku zwiększy się jedynie nieznacznie, co będzie hamować wzrost spożycia. Może to oznaczać pogorszenie koniunktury w drobiarstwie, gdyż rosnące notowania surowcĂłw rolnych na światowych rynkach i gorsze tegoroczne zbiory w Polsce będą wywierać presję na wzrost cen pasz przemysłowych rĂłwnież w 2011 roku. Z kolei zmiany VAT przełożą się na wyższe koszty produkcji i dystrybucji mięsa drobiowego. W tej sytuacji wiele zależy od kształtowania się eksportu. Jeśli utrzyma się jego wysoki poziom i wzrostowa tendencja rozwojowa, wpłynie to korzystnie na stabilizację rynku i rentowność produkcji żywca i mięsa drobiowego. Nie należy jednak oczekiwać w 2011 roku wzrostu opłacalności produkcji drobiarskiej w relacji do 2010 roku.