Informacje

Oczekiwane efekty unijnych norm dobrostanu są wątpliwe nie tylko dla członków WPSA - http://www.kipdip.org.pl/article/id/533

Eksperci z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego (dawny IBMER) podważają także poprawę dobrostanu w klatkach ulepszonych.

Krajowa Izba zachęca do lektury artykułu „Podłoża w kurniku jako element dobrostanu” autorstwa: dr hab. inż. Joanny Sobczak, dr inż. Tadeusza WaligĂłry. Artykuł jest opublikowany w najnowszej edycji  miesięcznika „Polskie Drobiarstwo” (nr 11/2010 str. 23-27)

Unijna dyrektywa nr 1999/74/WE od 2012 r. wymaga, aby od 2012 r. klatki dla kur nieśnych 
wyposażone były w gniazda, ściĂłłkę i odpowiednie grzędy.
Badania zachowania kur w tak wyposażonych klatkach, przeprowadzone w Poznańskim Oddziale Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym wykazały, zamiast poprawy dobrostanu, że żadne z tych urządzeń nie przynosi korzyści rekomendowanych w dokumencie „ Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rĂłżnych systemĂłw chowu kur niosek, w szczegĂłlności objętych dyrektywą 1999/74/WE.” (dokument Komisji COM(2007)865 wersja ostateczna z 26 marca 2010 r.).

Autorzy  podsumowali wyniki badań  utrzymania kur w nowych, ulepszonych  klatek stwierdzeniem, że żadna z konstrukcji klatek wzbogaconych, oferowanych przez producentĂłw nie rozwiązuje problemĂłw „Wzrasta natomiast stopień skomplikowania i koszt baterii klatek, bo dobrostan raczej wirtualnie.”
W związku z tym ubolewają, że : „Mimo licznych protestĂłw i interwencji, władze unijne dotychczas nie podjęły żadnej inicjatywy, aby skorygować, choć w niewielkim zakresie dyrektywę 1999/74/EC."

Wyniki badań upoważniają ekspertĂłw do krytyki :
„Pogrążona w kryzysie ekonomicznym Unia wyrzuca miliony euro na modernizację klatek, zapewniającą wątpliwą poprawę dobrostanu ptakom.
Tymczasem z krajĂłw ościennych oraz Azji i Afryki napływają legalną i nielegalną drogą tanie jaja od ptakĂłw chowanych być może bez „papierowego dobrostanu” lecz zapewniające „dobrostan” obywatelom tych krajĂłw.” 
 
Artykuł kończy następujące  zdanie adresowane przez autorĂłw badań do EuroposłĂłw-  jako „kamyczek do ogrĂłdka”:
„Polscy drobiarze są w chwili obecnej na etapie, gdy trzeba będzie wprowadzać postanowienia wspomnianej wyżej dyrektywy i wymieniać klatki. Być może byłby jeszcze czas, by chociaż niektĂłre pomysły „dobrostanowe” udało się skorygować."