Informacje

Czy podatnicy z działów specjalnych produkcji rolnej to rolnicy, czy "biznesmeni"?

Resort finansĂłw opublikował 10 lutego 2011r. dokument :"Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osĂłb fizycznych".
Dokument ten jest dostępny. na stronie internetowej ministerstwa finansĂłw -
http://www.mf.gov.pl/_files_/bip/bip_projekty_aktow_prawnych/pk/zalozenia_do_zmiany
_ordynacji_podatkowej
_oraz_pit_10_02_2011.pdf
.

Na stronach 35-44 tego dokumentu omĂłwione zostały projektowane zmiany zasad ustalania dochodu z działĂłw specjalnych produkcji rolnej.
Zmiany te zapowiadane były już od 2009 r. (projekt z 16 czerwca 2009 r.), jednak resort finansĂłw był zmuszony odłożyć tę reformę na pĂłłkę ze względu na nagłośniony w Sejmie spĂłr podatnikĂłw z organami skarbowymi dotyczący obecnie obowiązujących zasad rozliczania się przez działy specjalne produkcji rolnej z podatku.  Plany te zostały wznowione niemal natychmiast po wydaniu przez NSA uchwały siedmiu sędziĂłw przyznającej rację podatnikom.
  

 NSA opublikował już na swojej stronie internetowej w Centralnej Bazie Orzeczeń SądĂłw Administracyjnych tekst uchwały siedmiu sędziĂłw z dnia 17 stycznia 2011 r. (sygnatura akt II FPS 2/10) - http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/67C8104912.

Z przedstawionych przez resort finansĂłw założeń reformy  wynika, że przekroczenie limitu przychodu rocznego 150 tys. euro będzie skutkowało obowiązkiem zaprowadzenia od następnego roku podatkowego podatkowej księgi przychodĂłw i rozchodĂłw.
Przedstawiony projekt zmian z 10 lutego 2011 r. rĂłżni się od projektu z czerwca 2009 r. tylko sposobem wyliczania podatku przez podatnikĂłw mieszczących się w  limicie przychodu rocznego w wysokości 150 tys. euro.
Poprzednia wersja w ogĂłle likwidowała normy szacunkowe dochodu, a podatnicy o przychodach do 150 tys. euro mieli  być rozliczani z podatku dochodowego wg.. 5, 5% stawki ryczałtu od przychodĂłw ewidencjonowanych. 
Resort finansĂłw  obecnie zaproponował także sposĂłb określenia wysokości przychodĂłw w roku poprzedzającym zmianę opodatkowania. W tym celu zamierza wprowadzić obowiązek zaprowadzenia ewidencji przychodĂłw dla tych podatnikĂłw, ktĂłrzy nie prowadzą do tej pory, ani ewidencji przychodĂłw, ani ewidencji dla potrzeb podatku od towarĂłw i usług. Tacy producenci będą musieli zaprowadzić rejestr przychodĂłw zawierający dane: „liczbę porządkową, datę uzyskania przychodu, numer dowodu na podstawie ktĂłrego dokonano wpisu, kwotę przychodu bez kwoty należnego podatku od towarĂłw i usług.”


Resort finansĂłw deklaruje, że projekt ustawy zostanie poddany  konsultacjom społecznym rĂłwnolegle z uzgodnieniami zewnętrznymi. Krajowa Izba została wymieniona na liście organizacji i instytucji, z ktĂłrymi projekt ten będzie konsultowany.

Krajowa Izba podtrzyma swoje wcześniejsze stanowisko z 3 lipca 2009 r., przekazane do ministra finansĂłw oraz do ministra rolnictwa, podkreślając w szczegĂłlności argumentację dotyczącą  konstytucyjnej rĂłwności wobec prawa podatnikĂłw prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, czyli wytwĂłrcĂłw rolnych objętych podatkiem dochodowym od osĂłb fizycznych oraz pozostałych podmiotĂłw prowadzących działalność rolniczą, nie objętych tym podatkiem. Tekst tej opinii był opublikowany na stronie internetowej ministerstwa finansĂłw. http://www.mofnet.gov.pl/_files_/bip/bip_projekty_aktow_prawnych/pb/opinie2dp.pdf


Trzeba rĂłwnież zwrĂłcić uwagę, że omawiane założenia reformy podatkowej całkowicie pomijają kwestię wpływu tych zmian na odebranie większości wytwĂłrcĂłw rolnych prowadzących działy specjalne produkcji rolnej statusu rolnika ryczałtowego. Producenci  obecnie zwolnieni z rozliczania podatku VAT stracą ten status  na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku od towarĂłw i usług - w momencie objęcia ich obowiązkiem prowadzenia rachunkowości.