Informacje

Polskie propozycje zgłoszone podczas posiedzenia Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej w dniu 21 lutego 2011 r.

Minister Marek Sawicki zwrĂłcił się z postulatem w sprawie umożliwienia  producentom jaj dokończenie inwestycji wymiany klatek dla kur nieśnych po 1 stycznia 2012 r. oraz wniĂłsł o przyspieszenie prac nad  umożliwieniem krzyżowego skarmiania mączek zwierzęcych w żywieniu drobiu i świń. Oficjalny komunikat jest opublikowany na stronie internetowej resortu rolnictwa pt.: „Posiedzenie Rady MinistrĂłw ds. Rolnictwa i RybołĂłwstwa w Brukseli" -  http://www.minrol.gov.pl/pol/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Posiedzenie-Rady-Ministrow-ds.-Rolnictwa-i-Rybolowstwa-w-Brukseli/

W sprawie wdrożenia wymagań dyrektywy minister Marek Sawicki przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej następujące stanowisko :
„  - I źle stałoby się, gdyby rzeczywiście w tej chwili ten wymĂłg 1 stycznia 2012 r. , bezwzględnie zaczął obowiązywać. To może oznaczać dla ponad 240 polskich ferm zakaz produkcji w najbliższym czasie. Większość z nich podjęła działania inwestycyjne i dobrze byłoby dać im szanse na to, żeby się do tego dostosowały. Jakie są gwarancje ? Nie ma żadnych – powiedział minister rolnictwa.”

Marek Sawicki dodał, że jego postulat poparło kilka krajĂłw, ale przyznał, że większość jest zdecydowanie przeciwna. Polski minister ma jednak nadzieję, że stanowisko niektĂłrych krajĂłw zmieni się i pod koniec roku zapadnie decyzja o przedłużeniu terminu dla producentĂłw jaj.

Krajowa Izba wyraża nadzieję, że Komisja Europejska jednak  podejmie decyzje wcześniej niż dopiero pod koniec roku. Bowiem do 1 marca 2011 r. KE ma odpowiedzieć  na wezwanie Parlamentu Europejskiego zawarte w Rezolucji z dnia 16 grudnia 2010 r. i ujawnić jakie środki zamierza w tej sprawie podjąć.

Komisja Europejska ma przedstawić, z jednej strony rozwiązania gwarantujące wdrożenie dyrektywy i ochronę dostosowanych ferm przed nieuczciwą konkurencją, a z drugiej strony „znaleźć rozwiązania – podlegające jasno określonym warunkom – dla producentĂłw, ktĂłrzy zaczną zmieniać swoje systemy hodowli, wprowadzając nowe klatki lub alternatywne metody hodowli, ale nie zakończą jeszcze tego procesu do 1 stycznia 2012 r.”

Niestety nie udało nam się,  ani zweryfikować, ani też uzyskać w ministerstwie rolnictwa potwierdzenia, dotyczącego informacji przekazanej w dniu 22 lutego 2011 r. przez media („Rzeczpospolita” oraz portale rolnicze na podstawie IAR), że minister rolnictwa chce wydłużenia czasu na dostosowanie zaledwie o 1 rok.
W komunikacie na stronie resortu rolnictwa nie został wymieniony taki termin.
W tej sprawie trwają rozmowy resortu rolnictwa i GłĂłwnego Inspektoratu Weterynarii z Krajową Izbą ProducentĂłw Drobiu i Pasz. Celem tych rozmĂłw jest określenie terminu, ktĂłry powinien być przyjęty jako ostateczny termin zaprzestania produkcji w konwencjonalnych klatkach.