Informacje

Działy Specjalne Produkcji Rolnej zwróciły się z wnioskiem do Rzecznika Praw Obywatelskich o spowodowanie przestrzegania prawa podatkowego

Producenci drobiu wspĂłlnie z producentami grzybĂłw uprawnych, prowadzący działalność w ramach działĂłw specjalnych produkcji rolnej, protestują przeciwko niezgodnej z prawem podatkowym interpretacji Ministerstwa FinansĂłw pozbawiającej ich prawa wyboru rozliczeń z podatku dochodowego na podstawie norm szacunkowych dochodu, w przypadku przekroczenia rocznego przychodu netto w wys. 800 tys. euro. Podatnicy, ktĂłrych dotyczy ta interpretacja, będą walczyć o jej wycofanie przy użyciu wszelkich środkĂłw i procedur odwoławczych. Zakwestionowanie ich dotychczasowych rozliczeń podatkowych 5 lat wstecz może doprowadzić podmioty obydwu branż do bankructwa. Wprowadzenie ograniczenia opartego na przepisach ustawy o rachunkowości, jest zmianą reguł podatkowych bez wymaganych zmian w prawie podatkowym.


Organizacje branżowe, reprezentujące podmioty obydwu branż, skierowały sprawę do zbadania przez Rzecznika Praw Obywatelskich, uzasadniając, że interpretacja ta złamała fundamentalne reguły stosowania prawa podatkowego. Jest to rĂłwnież wbrew zasadzie określonej w art. 217 Konstytucji RP, ktĂłra mĂłwi, że nakładanie podatkĂłw, przedmiotĂłw opodatkowania i stawek podatkowych nastąpić może jedynie w drodze ustawy.


Minister FinansĂłw nie uwzględnił przedłożonych przez obydwie branże opinii ekspertĂłw prawa podatkowego, choć opinie te jednoznacznie potwierdzają prawo tych podatnikĂłw, wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osĂłb fizycznych, do wyboru formy rozliczeń z podatku dochodowego. Opinie te podkreślają w uzasadnieniu, że prowadzenie ksiąg rachunkowych uzależnione jest wyłącznie od wyrażenia woli przez podatnika w deklaracji podatkowej, a nie od wielkości przychodĂłw.


ZarĂłwno eksperci prawa podatkowego, jak i WojewĂłdzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z dnia 26 października 2006 r., zgodnie stwierdzają, powołując się na ustawę Ordynacja podatkowa, że o obowiązkach podatnika decydują przepisy podatkowe, a nie przepisy zawarte w ustawie o rachunkowości.


Zanim resort finansĂłw wydał kwestionowaną interpretację, organom skarbowym wydającym decyzje podatkowe, w ogĂłle nie przyszło do głowy, iż z obowiązujących niezmiennie od 1992 roku przepisĂłw podatkowych, dotyczących działĂłw specjalnych, można wywieść taką wykładnię. Wcześniej organy te kierując się wyłącznie obowiązującym prawem, wydawały podatnikom wiążące interpretacje podatkowe stwierdzające, że: „wybĂłr sposobĂłw ustalania dochodu należy do osoby prowadzącej działy specjalne produkcji rolnej, a skoro wnioskodawca wybrał ustalenie dochodu przy zastosowaniu norm szacunkowych, tym samym nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych”.


Interpretacja ta spowodowała już liczne przypadki podważenia przez urzędy kontroli skarbowej dotychczasowych rozliczeń z podatku dochodowego za okres poprzednich 5 lat podatkowych. RĂłwnież na tej podstawie uchylone zostały wiążące interpretacje podatkowe, wydane podatnikom przez ich urzędy skarbowe.


Producenci dotknięci skutkami tej interpretacji, określają postępowanie Ministerstwa FinansĂłw w tej sprawie jako presję i szantaż, ktĂłrego celem jest zmuszenie ich, bez odpowiednich zmian w prawie, do złożenia deklaracji o zaprowadzeniu ksiąg rachunkowych.

 

Podmioty te nie godzą się stosowanie takich metod w praworządnym państwie.