Informacje

Światowy Dzień Jaja: O jajach głośno na wszystkich kontynentach


ŚWIATOWY DZIEŃ JAJA:
O JAJACH GŁOŚNO NA WSZYSTKICH KONTYNENTACH


Z inicjatywy Międzynarodowej Komisji ds. Jaj (IEC) na całym świecie propagowane jest spożywanie jaj. Walory odżywcze jaj, podkreślane hasłami „Jaja, kompletne odżywianie w skorupkach” czy “Egg for Life”, mają uniwersalne znaczenie we wszystkich krajach i grupach społecznych – zamożnych i biednych, przekarmionych czy głodujących.
Od kilkunastu lat każdego roku kulminacyjnym dniem promocji jaj jest drugi piątek października ogłoszony „Światowym Dniem Jaja”.
Co roku do tej cennej akcji przyłączają się nowe kraje. Polski sektor jaj rĂłwnież przygotowuje swĂłj program, bacznie obserwując jak to robią inni w Europie, Afryce, obu Amerykach i w innych, egzotycznych zakątkach świata:


Niemcy:
ponad 170 osĂłb uczestniczyło w sympozjum poświęconemu tematowi jaj. Przeprowadzono uroczystość wręczenia nagrody „Gallus” dla wyrĂłżniających się działaczy branży jajczarskiej. W niebo wypuszczono balony promujące Światowy Dzień Jaja oraz jajo jako właściwe źrĂłdło witamin i białka.

Austria:
kolorowy balon z hasłem „Jedno jajo dziennie to właściwy wybĂłr” (“An egg a day is ok”), przykuwający uwagę konsumentĂłw, wzbił się w powietrze.

Węgry
: Festiwal Siofok przyciągnął całe miasto oraz czołowych oficjeli z Węgier i sąsiedniej Austrii. Zorganizowano seminarium naukowe, pokazy tradycyjnej muzyki i tańca, a uwieńczeniem tych atrakcji stała się prĂłba pobicia przez wszystkich mieszkańcĂłw miasta rekordu Guinessa w przygotowaniu największego na świecie gulaszu węgierskiego z jajecznymi, lanymi kluskami (galuszkami).

Holandia
: w okresie poprzedzającym obchody Światowego Dnia Jaja uczniowie trzynastu szkĂłł wzięli udział w kreatywnej zabawie „jajecznej”. Otrzymali 1,2 tys. jaj oraz dużą ilość opakowań i zostali poproszeni o stworzenie dzieł sztuki w oparciu o te elementy. Prace prezentowane były w Narodowym Muzeum Drobiarstwa w Barneveld podczas obchodĂłw Światowego Dnia Jaja. Na rynku głĂłwnym Barneveld słynny szef kuchni przygotował wyjątkową jajecznicę, a trzy chĂłry prezentujące muzykę szantową śpiewały na głĂłwnych ulicach miasta.

UK
: promocja Światowego Dnia Jaja rozpoczęła się kilka miesięcy wcześniej zamieszczaniem w czołowych magazynach kobiecych serii specjalnie przygotowanych, międzynarodowych przepisĂłw kulinarnych. W dniu głĂłwnych obchodĂłw prezenterzy telewizji śniadaniowej cieszyli podniebienia smaczną tortillą hiszpańską, słuchając serii fascynujących faktĂłw z całego świata dotyczących jaj, co relacjonowane było o szĂłstej rano we wszystkich większych stacjach radiowych.

Hiszpania:
wręczono nagrody dla wyrĂłżniających się projektĂłw badań komercyjnych i kulturowych poświęconych jajom. W tygodniu poprzedzającym Światowy Dzień Jaja do blisko 19 tys. szkĂłł wysłano grę komputerową „Jajo – z fermy na stĂłł” (“The egg from the farm to the table”).

Nigeria:
stacjom radiowym i telewizyjnym przesłano specjalnie przygotowane paczki, ktĂłre stanowiły nagrody dla słuchaczy i telewidzĂłw. Wydano rĂłwnież książkę kucharską poświęconą jajom oraz wydrukowano naklejki na zderzaki samochodowe z hasłem „Jaja,  kompletne odżywianie w skorupkach” (“Eggs, complete nutrition in a shell”).

Mauritius:
przyrządzono dwa gigantyczne omlety z 10 tys. jaj, a ponad 3 tys. porcji rozdano biednym obywatelom w ramach kampanii “Egg for Life”.

Wenezuela:
2 tys. dzieci zaproszono na „jajeczne” śniadanie, ktĂłre rozpoczęło dzień wypełniony atrakcjami, takimi jak wyścigi samochodĂłw, teatrzyki kukiełkowe, zabawy z klaunem, chodzenie na szczudłach, malowanie jaj.

Argentyna:
stworzono postać „jajowatego” superbohatera o imieniu Super Huevo, ktĂłry uśmiechał się do konsumentĂłw z etykiet opakowań do jaj i wyliczał zalety spożywania tego produktu w odniesieniu do rĂłżnych grup wiekowych.

Meksyk:
stworzono logo Światowego Dnia Jaja, ktĂłre nawiązywało do flagi Meksyku. Zorganizowano konferencję poświęconą jajom, na ktĂłrej wystąpił Jose Manuel Samperio z nową wersją piosenki Louisa Armstronga „Co za wspaniały świat” (“What a Wonderful World”) zatytułowanej „Co za wspaniałe jajo” (“What a Wonderful Egg”).

USA:
znakomity szef kuchni Howard Helmer wystąpił w kilkunastu stacjach informacyjnych rozsianych po całym kraju, demonstrując przygotowanie omletu azjatyckiego, meksykańskiego, śrĂłdziemnomorskiego i indyjskiego, oraz zwracając uwagę na niską cenę jaj, ich rĂłżnorodność i walory odżywcze. Amerykańska Grupa ds. Jaj (AEB – American Egg Board) uruchomiła aplikację internetową, za pomocą ktĂłrej można było stworzyć własną kartkę internetową z motywem jaja i wysłać ją rodzinie lub znajomym.

Nowa Zelandia:
obchody Światowego Dnia Jaja połączono z Międzynarodowym Dniem SzefĂłw Kuchni, podczas ktĂłrych szefowie z siedmiu rĂłżnych części kraju walczyli z czasem (i ze sobą), by w ciągu kwadransa przygotować dwie porcje „Jaj po benedyktyńsku” (“Eggs Benedict”).

ŹrĂłdło: International Egg Commission, internationalegg.com & Poultry International, październik 2008 
r.