Informacje

Jeszcze ostrożniej z antybiotykami – konferencja PROHEALTH

Odpowiedzialne stosowanie antybiotykĂłw w leczeniu zwierząt ma takie same cele jak ograniczanie antybiotykoterapii w leczeniu ludzi. Chodzi między innymi  o przeciwdziałanie powstawaniu szczepĂłw bakterii odpornych na antybiotyki, a wiec o to, aby leki te jak najdłużej utrzymywały swoją skuteczność. Konferencja PROHEALTH promowała hasło „Jeden świat – jedna medycyna – jedno zdrowie”. Jest to koncepcja Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) , ktĂłra odnosi się do ochrony zdrowia człowieka przy wspĂłłdziałaniu ochrony zdrowia zwierząt i uwzględnianiu wpływu środowiska na ludzi i zwierzęta.  

W Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, od ponad dziesięciu lat nie można stosować antybiotykĂłw jako dodatkĂłw paszowych do stymulowania wzrostu drobiu. Dla  bezpieczeństwa konsumentĂłw oraz dla zapewnienia przestrzegania przepisĂłw substancje stosowane do karmienia drobiu są regularnie sprawdzane w ramach Planu Urzędowej Kontroli Pasz. Inspekcja Weterynaryjna stwierdza coraz mniej przypadkĂłw obecności środkĂłw niedozwolonych w paszach. W 2014 roku taka sytuacja zdarzyła się w 95 przypadkach, a w 2015 roku już tylko w 66. Ten sukces – zdaniem przedstawicieli GłĂłwnego Lekarza Weterynarii obecnych na konferencji PROHEALTH, ktĂłra pod koniec czerwca odbyła się w podwarszawskiej Jachrance – ma swoje źrĂłdła w rosnącej świadomości branży drobiarskiej, a także w nowych inwestycjach i wprowadzanych systemach bioasekuracji. Od trzech lat monitorowana jest także woda przeznaczona do pojenia drobiu. W zeszłym roku nieco ponad trzy i pĂłł procent pobranych prĂłbek okazało się zanieczyszczonych antybiotykami.

Mimo praktycznego wyeliminowania antybiotykĂłw z pasz i wody dla drobiu substancje te są ciągle ważnym tematem rozmĂłw przedstawicieli branży drobiarskiej i lekarzy weterynarii. Zdarza się bowiem, że drĂłb, podobnie jak ludzie, choruje na skutek zakażeń bakteryjnych, ktĂłre trzeba leczyć antybiotykami przepisywanymi przez lekarzy weterynarii. Na konferencji PROHEALTH zorganizowanej przez warszawską SGGW naukowcy i praktycy dyskutowali o tym w jaki sposĂłb stosować terapię antybiotykami w sposĂłb najbardziej odpowiedzialny. Wielu uczestnikĂłw konferencji, w tym Rafał Ratajczak, prezes Krajowej Izby ProducentĂłw Drobiu i Pasz, zgodziło się z zasadą „tak mało jak można, tak wiele jak trzeba” propagowaną przez Polskie Stowarzyszenie ProducentĂłw i ImporterĂłw LekĂłw Weterynaryjnych.  

Obszerniejszą relację z konferencji PROHEALTH można będzie znaleźć w sierpniowym numerze „Polskiego Drobiarstwa”.