Informacje

Prezes KIPDiP przeciwko nowym obciążeniom dla drobiarstwa

22 sierpnia w Warszawie, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. ProduktĂłw Pochodzenia Zwierzęcego Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie. Przewodniczącym tego Zespołu jest Rafał Ratajczak, prezes Krajowej Izby ProducentĂłw Drobiu i Pasz. ZespĂłł dyskutował na temat Programu rozwoju głĂłwnych rynkĂłw rolnych w Polsce na lata 2016 – 2020. Prezes Ratajczak przedstawił na forum Zespołu stanowisko KIPDiP w sprawie niektĂłrych założeń Programu oraz ustaw z niego wynikających.

Jednym z tematĂłw podniesionych przez prezesa KIPDiP był Fundusz Ochrony PrzychodĂłw Rolniczych. Po dyskusji ZespĂłł uznał, że ochrona przychodĂłw rolniczych w wersji proponowanej w Projekcie oraz powiązanym z nim projekcie ustawy jest niecelowa. Powstanie funduszu może doprowadzić do pogorszenia konkurencyjności polskich producentĂłw względem producentĂłw z innych krajĂłw. Obawy budzi także powszechne niestosowanie w rolnictwie zasad rachunkowości. ZespĂłł sądzi, że proponowane w Programie i powiązanych projektach ustaw rozwiązania powinny raczej skłaniać się ku rozwojowi oferty ubezpieczeniowej oraz na możliwościach zabezpieczenia się na rynku OTC (choćby dzięki „platformie żywnościowej”, ktĂłra ma powstać przy GPW).

Na wniosek Rafała Ratajczaka, prezesa Krajowej Izby ProducentĂłw Drobiu i Pasz ZespĂłł debatował nad wdrożeniem obowiązku zawierania umĂłw na dostawy. ZespĂłł uważa za zbyt wysokie sankcje przewidziane za niezawieranie pisemnych umĂłw w handlu. Zdaniem Zespołu samo wprowadzenie sankcji nie uwzględnia warunkĂłw rynkowych panujących w niektĂłrych sektorach oraz  może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. 

ZespĂłł przyjął w powyższych sprawach formalne stanowisko, ktĂłre zostało przekazane do Prezydium Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie. Po zatwierdzeniu przez Prezydium RDS wnioski trafią do ministra rolnictwa.